Wykładowcy
- Prof. dr hab. Tadeusz Zgółka
- Prof. dr hab. Barbara Kasprzakowa
- Katarzyna Klauzinska
- Prof. dr hab. Jerzy Fedorowski
- Prof. Dr hab. Przemysław Czapliński
- Prof. dr hab. Irena Obuchowska
- Dr Adam Buczek
- Dr Wojciech Kubasik
- Dr Andrzej Ćwiek
- Dr hab. Władysław Balicki
- Prof. dr hab. Halina Zgółkowa
- Dr hab. inż. Dariusz J. Gwiazdowicz
- Dr Agata Barełkowska
- Prof. Andrzej Dubas
- Dr Marek Ludwiczak
- Prof. dr hab. Hubert Orłowski
- Dr Sławomir Braun
- Dr Bernadetta Pieczyńska
- Mgr Katarzyna Skalska
- Dr Grażyna Waliszewska
- Mirosław Skiba
- Dr Monika Tsuda
- Dr Agnieszka Kwiatkowska
- Dr Iwona Iwaszkiewicz - Kostka
- Dr Joanna Dobrowolska - Polak
- Dr Agnieszka Kryszczyńska
- mgr Krzysztof Szymoniak
- Dr Anna Żebrowska
- Dr Arkadiusz Wiśniewski
- dr Natalia Walter
- Anna Litewka – Koordynatorka programu Kina MUZA
- dr Agnieszka Iwanicka
- mgr Błażej Oczkowski
- mgr Stanisław Wryk
- Bronisław Kledzik
Prof. dr hab. Tadeusz Zgółka
profesor w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i w Wyższej Szkole Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu. Doktor honoris causa Uniwersytetu im. M.W. Łomonosowa w Archangielsku (Rosja). Specjalista w zakresie językoznawstwa, retoryki, leksykografii. Autor kilkunastu książek i stu kilkudziesięciu artykułów. Wśród książek m.in. poradnik „Językowy savoir-vivre” oraz podręcznik dla licealistów „Mówię więc jestem” (oba we współautorstwie z Haliną Zgółkową). Wieloletni dziekan Wydziału Filologicznego a następnie Wydziału Neofilologii UAM, przez sześć lat rektor, a obecnie prorektor Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu. Członek Rady Języka Polskiego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk, członek Komitetu Językoznawstwa PAN i Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego (wydającej obcokrajowcom certyfikaty znajomości języka polskiego). Prywatnie mąż Haliny (profesorki UAM), ojciec Anny (flecistki) i Mikołaja (skrzypka) oraz dziadek trojga wnucząt. Wielbiciel muzyki klasycznej (zwłaszcza Bacha i Mozarta), kościelnej (organowej i chorału gregoriańskiego) oraz cerkiewnej.
Prof. dr hab. Barbara Kasprzakowa
profesor w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Zakładzie Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego. Zawodowo interesuje mnie nauczanie literatury na wszystkich poziomach edukacji, czytanie literatury jako sztuki słowa i odbiór innych sztuk spokrewnionuch i spowinowaconych z literaturą.
Katarzyna Klauzinska
jest doktorantką w Zakładzie Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jej naukowe zainteresowania koncentrują się wokół badań nad sprawnością komunikacyjną form sztucznej inteligencji i problematyką komunikacji ludzi z maszynami. Ukończyła Podyplomowe Studium Nauczania Języka Polskiego jako Obcego oraz Podyplomowe Studium Emisji Głosu. Prowadzi warsztaty dla przyszłych dziennikarzy i nauczycieli.
Prof. dr hab. Jerzy Fedorowski
Prof. dr habil. Jerzy Fedorowski urodził się 5 września 1934r w Brześciu (obecnie Białoruś). Studia geologiczne ukończył w 1958r na Uniwersytecie Warszawskim, doktoryzował się w 1963 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim, habilitował w 1970 r. na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1981, a zwyczajnego w 1990 roku.Ważniejsze funkcje z wyboru:
Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza 1984 (nie zatwierdzony przez Ministra z przyczyn politycznych) oraz w latach 1990-1996.
1979-1983 Prezydent kadencja nie jest powtarzalna),1983-1999 Wice-Prezydent „The International Association for the Study of Fossil Cnidaria and Porifera”.
Członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego 1982-1985.
Członek Komitetu Badań Naukowych 1996-1999.
Członek Centralnej Komisji ds. Tytułu i Stopni Naukowych 2003-dziś
Ważniejsze wyróżnienia:
The Smithsonian Institution (Washington, D.C.) Award
Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Geologicznego
Członek Czynny Polskiej Akademii Umiejętności
Krzyż Komandorski z Gwiazdą orderu „Polonia Restituta”.
Moim nazwiskiem nazwano 5 nowych rodzajów i 5 nowych gatunków zwierząt kopalnych.
Wypromowałem 7 doktorów. Opiekuję się nadal dwoma doktorantami.
Główne zainteresowania naukowe: filogeneza koralowców; stratygrafia i paleogeografia karbonu i permu; paleoekologia.
Publikacje: 62 oryginalne prace w jęz. angielskim, w tym 15 monografii. Ostatnia w 2007r. + ponad 20 różnych artykułów naukowych i przeglądowych po polsku.
Zbadałem kolekcje koralowców: z Polski, Belgii, Chin, Czech, Grenlandii, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Rosji, Spitsbergenu, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Wyspy Timor.
Wyprawy naukowe: Spitsbergen, Wyspa Niedźwiedzia, Kanadyjski Archipelag Arktyczny, północne krańce Wietnamu, południowe Chiny. Współpraca naukowa z naukowcami z Anglii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.
Prof. Dr hab. Przemysław Czapliński
Prof. Dr habil. Przemysław Czapliński - ojciec dwojga coraz bardziej dorosłych dzieci, które wielokrotnie, choć nigdy ostatecznie, sprawdzały jego przygotowanie do prowadzenia wykładu na Uniwersytecie Uczniowskim. Poza tym: historyk literatury polskiej, eseista, tłumacz, krytyk; profesor - pracownik Zakładu Antropologii Literatury (UAM Poznań). Autor ponad 10 książek poświęconych polskiej literaturze XX i XXI wieku. Ostatnio opublikował /Powrót centrali. Literatura w nowej rzeczywistości /(Kraków 2007). Laureat Nagrody Fundacji im. Górskich (1994), nagrody Medal Młodej Sztuki (1996), Nagrody im. Ludwika Frydego (1997), Fundacji im. Kościelskich (1998), Nagrody Prezesa Rady Ministrów (1999), Nagrody im. Kazimierza Wyki (2004). Wykładowca na uniwersytetach zagranicznych - m. in. w Berlinie, Budapeszcie, Brukseli, Dreźnie, Londynie, Bostonie, Chicago-Illinois. Jego prace tłumaczone były na języki: angielski, francuski, włoski, niemiecki, rosyjski.
Prof. dr hab. Irena Obuchowska
jest profesorem psychologii ze specjalnością psychologia kliniczna dzieci i młodzieży. Podejmowane przez nią problemy badawcze umiejscowione są na pograniczu psychologii klinicznej, rozwojowej i wychowawczej, przy czym główne zainteresowania dotyczą problemów emocjonalnych dzieci i młodzieży. Szczególne miejsce w jej publikacjach, jak również w działalności społecznej, zajmują dzieci, które określa jako „dzieci mniejszych szans”. Oprócz publikacji naukowych, jest autorką licznych książek popularno – naukowych.
Dr Adam Buczek
Adam Buczek jest pracownikiem Wydziału Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej. Zawodowo zajmuje się pułapkowaniem jonów (zarówno atomowych jak i makrocząstek) w pułapkach elektrodynamicznych Paula. Najprościej mówiąc polega to na "zabawie" z uwięzioną w jednym miejscu przestrzeni chmurą naładowanych cząstek poprzez oswietlanie jej laserem, działanie mikrofalami, wysokimi napięciami itp. Adam Buczek chętnie demonstruje też ciekawe doświadczenia z fizyki i popularyzuje nauki ścisłe w ramach działalności Koła Naukowego Fizyki Technicznej, którego jest opiekunem. Pozazawodowo interesuje się operą, muzyką filmową, książkami science fiction i tworzeniem filmów cyfrowych.
Dr Wojciech Kubasik
Urodzony 25 maja 1972 w Poznaniu. Absolwent VIII LO i Wydziału Biologii UAM. Obecnie adiunkt w Katedrze Entomologii na Wydziale Ogrodniczym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Naukowo zajmuję się rodziną zwójkowatych - Tortricidae, będącą drugą co do liczebności rodziną motyli w Polsce (ok. 450 gatunków). Prywatnie ojciec dwóch córek - Marysi (prawie 7 lat) i Antosi (4 lata). Zainteresowania to, między innymi podróże, fotografia i siatkówka.
Dr Andrzej Ćwiek
Dr hab. Władysław Balicki
Dr hab. Władysław Balicki, ur. 18.12.1941 r. w ŁęczycyStudia (Akademia Ekonomiczna w Poznaniu 1967 r.)
Doktorat („Prawa ekonomii. Ich formułowanie i wykorzystywanie.” Akademia Ekonomiczna w Poznaniu 1973 r.)
Habilitacja („Zarys teorii nierównowagi popytowej.” Akademia Ekonomiczna w Poznaniu 1981 r.)
Przewodniczący Komisji Uczelnianej NSZZ Solidarność w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (1980 – 1989).
Działacz opozycyjny, autor szereg publikacji „drugiego obiegu”. Autor lub współautor podręczników dla studentów.
Od 1994 roku rektor Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Sportowiec, miłośnik turystyki ekstremalnej.
Prof. dr hab. Halina Zgółkowa
Dr hab. inż. Dariusz J. Gwiazdowicz
Kierownik Zakładu Ochrony Lasu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Jest autorem ponad 230 publikacji w periodykach naukowych i popularnonaukowych w kilkunastu krajach europejskich, a także Japonii i USA, z których ponad 20 ukazało się w czasopismach będących ma liście filadelfijskiej. Jest autorem, współautorem lub redaktorem dziewięciu książek z zakresu ochrony przyrody i akarologii leśnej. Kierował lub był członkiem wielu ekspedycji naukowych m.in. do Brazylii (Amazonia), Indii, Tanzanii (Kilimandżaro), ale także na Syberię czy Spitsbergen.
Jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leśnego, członkiem Komisji Nauk Leśnych i Drzewnych PAN w Poznaniu, członkiem Komisji Rektorskiej ds. GMO na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, redaktorem naczelnym „Studiów i Materiałów Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie”, recenzentem w prestiżowych periodykach naukowych jak na przykład Biologia, European Journal of Entomology, Entomologica Fennica, Zootaxa. Prowadzi także kursy szkoleniowe i egzaminy dla myśliwych.
Kierownik Zakładu Ochrony Lasu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Dr Agata Barełkowska
Jest doktorantką na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Zajmuje się dramatem i teatrem współczesnym, szczególnie twórczością Krystiana Lupy. Współpracuje z "Pro Arte".
Prof. Andrzej Dubas
Profesor Andrzej Dubas ukończył studia rolnicze w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu. Profesor jest wybitnym specjalistą z zakresu badań nad kukurydzą, uczonym o znaczącym autorytecie naukowym, uznanym nie tylko w kraju, lecz i za granicą. Jego badania spowodowały zasadniczy zwrot w uprawie tej rośliny w Polsce. Na podkreślenie zasługują osiągnięcia Profesora w zakresie dydaktyki i kształcenia kadry naukowej. Pod Jego kierunkiem, w ciągu kilkudziesięciu lat, powstała szkoła naukowa, której zawdzięczamy stworzenie naukowych podstaw doskonalenia uprawy i wykorzystania kukurydzy w produkcji rolniczej. Za osiągnięcia naukowe, organizacyjne oraz za działalność na rzecz praktyki rolniczej został wyróżniony kilkoma nagrodami Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Polskiej Akademii Nauk, Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżami - Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderem Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Michała Oczapowskiego oraz rektorów Akademii Rolniczej w Poznaniu, we Wrocławiu, Krakowie, Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach i Akademii Rolniczej w Szczecinie.
Dr Marek Ludwiczak
Prof. dr hab. Hubert Orłowski
Hubert Orłowski, profesor zwyczajny, członek korespondent PAN, pracownik WSJO
i Instytutu Zachodniego. Urodził się i wychował na Południowej Warmii, pograniczu kulturalno-językowym i etniczno-konfesyjnym. Jest badaczem niemiecko-polskich stereotypów, literatury i kultury niemieckiej XIX i XX wieku, redaktorem i edytorem serii wydawniczej pt. Poznańska Biblioteka Niemiecka (dotąd ukazało się dwadzieścia sześć tomów). Ważniejsze publikacje: Literatura w III Rzeszy; Polnische Wirthschaft. Nowoczesny niemiecki dyskurs
o Polsce; Wobec zniewoleń ‘krótkiego stulecia’; Warmia z oddali. Odpominania;
Z modernizacją w tle. Wokół rodowodu nowoczesnych niemieckich wyobrażeń o Polsce i Polakach;
Zrozumieć świat. Szkice o literaturze i kulturze niemieckiej XX wieku;
Die Lesbarkeit von Stereotypen; Dzieje kultury niemieckiej (współautor)
Dr Sławomir Braun
Romanista, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa (praca w języku włoskim poświęcona zagadnieniu rodzajnika), wykładowca, tłumacz przysięgły języka francuskiego i języka włoskiego, tłumacz symultaniczny i konsekutywny.
Autor kursów i książek do nauki języków, w tym niedawno wydanej książki-kursu do samodzielnej nauki języka włoskiego pt. „Włoski. Non c’è problema” na poziom podstawowy (2008), średniozaawansowany (2009) i zaawansowany (wiosna 2010).
W swej działalności dydaktycznej stawia na kreatywność i wyzwalanie osobistego zaangażowania uczących się poprzez odpowiedni trening sytuacyjny. Chwali popełniane błędy :-) !
Prowadzi firmę DIALOGANDO, specjalizującą się w tłumaczeniach i nauce języków wg autorskiej metody.
Dr Bernadetta Pieczyńska
Mgr Katarzyna Skalska
Dr Grażyna Waliszewska
Mirosław Skiba
Dr Monika Tsuda
Dr Agnieszka Kwiatkowska
Dr Iwona Iwaszkiewicz - Kostka
Dr Joanna Dobrowolska - Polak
Doktor nauk humanistycznych z zakresu nauki o polityce, specjalizacja stosunki międzynarodowe. Pracownik naukowy Instytutu Naukowo-Badawczego Instytutu Zachodniego im. Z. Wojciechowskiego w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, współpracownik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Prezes Zarządu Fundacji na rzecz Społeczeństwa Otwartego "Pro Publico Bono".
Dr Agnieszka Kryszczyńska
Dr Agnieszka Kryszczyńska jest adiunktem w Instytucie Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zajmuje się badaniem własności fizycznych małych ciał Układu Słonecznego. Wiele czasu poświęca na obserwacje w obserwatoriach w Borowcu k/Kórnika oraz na Pic du Midi we francuskich Pirenejach. Współpracuje z astronomami z całego świata, jest członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Dzięki obserwacjom w Borowcu odkryła podwójność planetoidy 809 Lundia, która przez prawie 100 lat była uważana za jeden obiekt.
W 2008 roku, Komisja Nazw Międzynarodowej Unii Astronomicznej, nadała planetoidzie o numerze 21776 nazwę Kryszczyńska, za jej wkład w badania planetoid. W swojej działalności dydaktycznej prowadzi zajęcia z wielu dziedzin astronomii dla studentów UAM oraz zajmuje się popularyzacją astronomii.
Prywatnie mama studentki architektury Politechniki Poznańskiej i studenta kolejnego semestru Uniwersytetu Uczniowskiego. Kiedyś aktywna żeglarka, nadal lubi uprawiać sporty: narciarstwo, aerobik, jogging i oczywiście żeglarstwo.
mgr Krzysztof Szymoniak
Opublikował 9 zbiorów wierszy, tom prozy, a także zbiór rozmów z młodymi, uzdolnionymi adeptami sztuki fotograficznej pt. "Rozmowy w ciemni". Jest także autorem rozmów z członkami Związku Polskich Artystów Fotografików, które tworzą serię wydawniczą Fotografowie Wielkopolski. Zasiadał w Jury konkursu fotograficznego Wielkopolsko Press Foto.
Dr Anna Żebrowska
Dr Arkadiusz Wiśniewski
Arkadiusz Wiśniewski jest absolwentem Politechniki Poznańskiej, kierunku Elektronika i Telekomunikacja, którą ukończył w 1995 roku. W czasie studiów odbył półroczny staż w Centro Studi e Laboratori di Telecomunicazioni (CSELT) w Turynie gdzie pracował nad zagadnieniami związanymi z sieciami szerokopasmowymi.
Pierwsze lata swojej pracy zawodowej związał z informatyką. Od końca roku 1995 do połowy roku 1998 pracował w Szwecji w firmie Kordab Byggdata AB gdzie zajmował się tworzeniem aplikacji w środowisku Windows służących do obsługi cyfrowych map terenu.
Od 1998 roku jest pracownikiem PTK Centertel operatora sieci komórkowej Orange. W początkowym okresie pracował jako inżynier projektowania radiowego i optymalizacji, a następnie odpowiedzialny być za projektowanie sieci radiowej i transmisyjnej na obszarze zachodniej Polski. Od połowy roku 2008 pracuje na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Operacyjnego Projektowania i Optymalizacji Sieci i jest odpowiedzialny za projektowanie sieci komórkowej PTK Centertel oraz stacjonarnej sieci dostępowej TP S.A.
W latach 2000 – 2002 był uczestnikiem studiów Executive MBA, po ukończeniu których otrzymał dyplom The Nottingham Trent University.
W roku 2009 otrzymał tytuł Doktora Nauk Technicznych za obronę pracy doktorskiej zatytułowanej „Modelowanie systemów komórkowych z interfejsem radiowym WCDMA”.
dr Natalia Walter
Natalia Walter pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest pedagogiem i medioznawcą. Prowadzi zajęcia ze studentami na temat nowych mediów (tj. Internet, multimedia) i możliwości zastosowania ich w edukacji. Interesują ją między innymi przejawy wsparcia społecznego w Internecie, a także to, jak media pomagają osobom niepełnosprawnym poznawać świat. Napisała książkę "Nowe media dla niewidomych i słabowidzących" (Poznań, 2006). Zajmuje się też kwestią wykorzystania komputera przez dzieci w wieku przedszkolnym.Prywatnie jest mamą dwóch dziewczynek, które pomagają w przygotowaniu wykładu.
Anna Litewka – Koordynatorka programu Kina MUZA
Anna Litewka – Koordynatorka programu Kina MUZAAbsolwenta Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Producentka imprez filmowych. Współorganizatorka warsztatów filmowych dla dzieci i młodzieży „Ogrody Polskiej Animacji” w Sandomierzu oraz podczas Festiwalu Filmów Polskich w Maroku.
Współprowadząca kursy filmowe dla nauczycieli w Poznańskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli.
Specjalistka do spraw edukacji filmowej. Prelegentka.
dr Agnieszka Iwanicka
Agnieszka Iwanicka, jest pracownikiem Zakładu Technologii Kształcenia,UAM w Poznaniu. Zawodowo zajmuje się komunikowaniem, mediami - ich
oddziaływaniem na dzieci i młodzież, kształceniem zdalnym, kulturą
popularną(w tym również muzyką popularną) i reklamą. Poza uczelnią mama dwójki dzieci: 10 latki i 5 latka. Pasją naszej rodziny jest wspólne, aktywne spędzanie czasu, tenis i jazda na nartach.
mgr Błażej Oczkowski
Błażej Oczkowski – anglista, który związał swój los z mediami zanim jeszcze wybrał akademicką drogę. Wszystko zaczęło się od radia, później była prasa, telewizja, Internet – jednak to radio pozostaje miejscem, do którego powraca najchętniej. Ponad rok temu wrócił do poznańskiego Radia Merkury, gdzie na początku lat 90. po raz pierwszy doświadczył magii radiowego studia; od września 2010 prowadzi tam swoją autorską audycję muzyczną EyeOnMusic. Wbrew tytułowi piosenki „Video Killed The Radio Star”, odnalazł swoje miejsce także w telewizji. Obecnie jest autorem i producentem magazynu poświęconego nowościom wydawniczym oraz wydawcą i prezenterem serwisów kulturalnych w WTK. Oprócz tego znajduje jeszcze czas na zajęcia ze studentami – bo anglistą, podobnie jak radiowcem, zostaje się na całe życie.mgr Stanisław Wryk
Z wykształcenia historyk i europeista, z zawodu dziennikarz. Od czterech lat w Poznaniujako reporter „Wydarzeń” Telewizji Polsat i Polsat News, a wcześniej wywiadowca Fundacji Ośrodek Karta w projekcie „Pamiętanie PRL-u”, redaktor programowy Radia „Afera”.
Zbieranie relacji o tym co dzieje się tu i teraz, oraz o tym co działo się tam i wtedy jest moją pasją i wyzwaniem. Telewizja daje mi szansę na zarejestrowanie różnych historii ludzi: wesołych i smutnych, zawsze niepowtarzalnych. Moją miłością jest koszykówka i bieganie. Ukończyłem trzy maratony, mam nadzieję, że będą następne.
Bronisław Kledzik
Bronisław Kledzik jest wydawcą książek. Pracuje w wydawnictwie Media Rodzina, w którym ukazują się różne książki, i dla dzieci, i dla dorosłych. Książki do słuchania również.Copyright © 2008 Uniwersytet Uczniowski - wszystkie prawa zastrzeżone | design by SoftWeb